A vesekő, mint népbetegség?
A vesekő nem tartozik a ritka betegségek közé, sőt szinte már népbetegségnek számít!Ezt nagy részben az is okozhatja, hogy az emberek egyre inkább mozgásszegény életmódot folytatnak. Míg emellett társulva a nem megfelelő táplálkozással fokozott só-, fehérje- és szénhidrátbevitel gyors ételek fogyasztása. Ezeken kívül pedig a kevés folyadékbevitellel egyértelmű oka az egyre gyakoribb vesekőnek.
Természetesen vannak olyan esetek is, amikor ezek egyike sem áll fent ekkor gyanakodhatunk a genetikai hajlamosságra. Hiszen veseköves szülők esetén nagyobb az esélye a gyermeknek a kőképződésre. A férfiak között nagyjából kétszer gyakoribb. Általában 20-40 éves kor között fordul elő leggyakrabban, de gyermekkorban sem számít ritka betegségnek, sőt csecsemőknél is előfordulhat a húgyutak kövessége.
Mi is pontosan a vesekő?
A vese a szervezetben kulcsszerepet betöltő, kiválasztó páros szerv. A testben keringő vér szűrését végzi, a méreganyagokat és a felesleges folyadékot pedig eltávolítja belőle. Ezek a vizelettel távoznak, amennyiben a vesék megfelelően működnek. Viszont ha ez a folyamat felborul, akkor kikristályosodnak a só- és egyéb ásványianyag-molekulák, ezzel egy kavicshoz hasonló képződményt hozva létre.
Melyek a vesekő tünetei?
Mivel a kövek - elsősorban a nagy kövek - nem mozognak, így sokáig nem okoznak tünetet, ezért a vesekövesség részben rejtve marad.
A vándorló kő jellegzetes, könnyen felismerhető úgynevezett veseköves rohamot okoz.
Éles, szúró, illetve görcsös fájdalom mellett hányinger, sokszor hányás jelentkezik. A görcs a vesék körül kezdődik, deréktájékon és férfiaknál a herékbe, combra, a nőknél a nagyajkak és a hólyag felé sugárzik. A görcsös fájdalom olyannyira megerősödhet, hogy vizelési képtelenség alakulhat ki.
Mit tegyél, hogy elkerüld az újabb kőképződést?
A legegyszerűbb és leginkább ajánlható módszer a bő folyadékfogyasztás, mely naponta 2,5 liter, de inkább 3 liter folyadék elfogyasztását jelenti. Ez elsősorban alacsony ásványianyag-tartalmú szénsavmentes ásványvíz, illetve gyógytea legyen!
Próbálj meg hetente csak egyszer húst enni, étrended nagyobb részét a teljes értékű gabonafélék, zöldségek és gyümölcsök tegyék ki.
Elengedhetetlen a testmozgás, hiszen a rendszeres testmozgással csökkentjük a kőképződés esélyét, egyrészt, mert az áramló, mozgó folyadék nem kedvez a kristályok képződésének, másrészt a verejtékezés és az azt követő szomjúság hozzásegít a szükséges folyadékfogyasztáshoz.
Készítette: Fábián Mária
forrás: http://www.femina.hu/