Pöttyös a bárány?

Avagy mit kell tudni a bárányhimlőről…

Van, amit nem kell átélnie… hirdeti a bárányhimlő elleni védőoltás plakátja. Mit érdemes szülőként mérlegelni gyermekünk védelmében? Egyáltalán gyermekbetegség a bárányhimlő? Néhány gyakori kérdés, amire megpróbálunk választ adni a témával kapcsolatban.

A legtöbben úgy vélik, hogy a bárányhimlő egy enyhe lefolyású gyermekbetegség.sziv.png

Miért ne essen át rajta az én gyermekem is?

Nos, ez az állítás úgy tűnik tévhitnek bizonyult. A bárányhimlő nem enyhe betegség. Legalábbis nem mindig. Az általános tüneteken túl – úgy, mint kiütés, viszketés, láz – számos igen súlyos szövődménye is lehet. Ilyen például a gyermekkori stroke, a gyulladás miatti teljes lebénulás, látásromlás, akár teljes vakság. Bár kevesen tudják, de az ártalmatlannak tűnő pöttyöket okozó betegség szívizom-, máj-, vagy ízületi gyulladást, csontvelőgyulladást, vagy akár vérmérgezést is okozhat.

És korántsem gyermekbetegség. Azok, akik gyermekkorukban nem estek át ezen a betegségen, felnőttként fogékonyabbak a fertőzéssel szemben és a betegség súlyosabb lefolyású. Ez a magyar lakosság 10%-át is érintheti. Felnőtt korban a betegség akár 40°C-os lázzal, illetve az egész testet sűrűn beborító kiütéssel jár, és legtöbb esetben kórházi kezelést igényel. Kiemelt fontosságú a várandós nők védelme, akik a betegségen nem estek át, mivel a magzatot súlyosan károsíthatja az esetleges fertőzés. Mivel azonban terhesség ideje alatt nem adható védőoltás, ilyen esetben, ha van a családban nagyobb gyermek, őt érdemes beolttatni, nehogy megfertőzze az anyát.

Magáról a betegségről…

A bárányhimlő cseppfertőzéssel terjed, és a leggyakrabban bejelentett fertőző betegség. Lappangási ideje viszonylag hosszú (10-21 nap), és a kiütések megjelenése előtt néhány nappal már fertőz.

Általánosan bevett gyakorlat, hogy ahol több gyermek van a családban, ott a bárányhimlős családtag mellé fektetik a többi gyermeket is, hogy átessenek a fertőzésen. Ez úgy tűnik, hogy nem minden esetben jó megoldás, hiszen a második, harmadik családtag fertőzése gyakrabban súlyosabb, hosszabb lefolyású, és jóval több hólyaggal jár. A kórházi kezelést igénylő szövődmények is gyakoribban ilyen esetben.

Mit tehetünk, ha gyermekünk már megbetegedett?

Elsősorban a lázat csillapítjuk, illetve fontos, hogy a hólyagocskákat ne vakarja a gyermek még akkor sem, ha nagyon viszket. Ennek érdekében célszerű rövidre vágni a gyermek körmét. Fontos továbbá a kezek, illetve a ruházat tisztán tartása. A langyos vizes zuhany, és a mentolos hintőpor enyhíti a bőr viszketését. A megfelelő folyadékpótlás is elengedhetetlen.

Hogyan védekezhetünk a bárányhimlő ellen?

A betegség ma már védőoltással megelőzhető. A védőoltás 2 adagból áll és 9 hónapos kortól beadható. Célszerű még a gyermek közösségbe (bölcsődébe, óvodába) kerülése előtt beadni a megfelelő védettség kialakulása érdekében.

Sokakban felvetődik a kérdés, hogy a védőoltás 100%-os védelmet nyújt-e.

Nos, a legtöbb védőoltáshoz hasonlóan a bárányhimlő elleni oltás sem jelent teljes védelmet a betegséggel szemben. Ugyanakkor a 2. vakcina beadását követően már ritkán alakul ki a bárányhimlő. Ebben az esetben a betegség sokkal enyhébb lefolyású és szövődménymentes.

 

Mindezeket figyelembe véve elmondható, hogy gyermekünk védelmében érdemes mérlegelni a kockázatokat és megelőzni a betegség kialakulását.

himlo.png

Készítette: R. Csiha Erzsébet

Forrás: www.baranyhimlo.hu