Asztma

 

 Mi az asztma?

Az asztma, orvosi nevén (asthma bronchiale) krónikus, vagyis véglegesen nem gyógyítható, de jól kezelhető betegség, melynek eltérő típusai és súlyossági fokai léteznek.

 

Az asztma okai

Az asztmás beteg légútjai túlságosan érzékenyek, és teljesen hétköznapi ingerekre is asztmás gyulladással reagálnak. Az asztmás roham közvetlen kiváltó oka lehet virágpor, házi por, illetve a benne lévő atkaürülék, állatszőr, füst, hideg levegő, fizikai terhelés vagy stressz.

  

A betegség eredetének kiderítése miatt mindig alapos kivizsgálás szükséges. A vitálkapacitás-mérés tünetmentes betegeknél mutathat normális értékeket, aktív mozgás után azonban a kilélegzett levegő áramlási sebessége a terhelés előtti értékhez képest mintegy 20 %-kal csökken. Ezért a vizsgálathoz valamilyen fizikai teljesítményre kérik meg a pácienseket.

Asztma kezelése

Az asztma ma még nem gyógyítható véglegesen, mivel a pontos okai sem ismeretese a tudomány számára,  azonban a betegség gyógyszeresen kordában tartható, minimális tünetek mellett, illetve akár tünetmentesen is tartható. Az asztma kezelése során számos gyógyszer alkalmazható, melyek szakszerű szakorvosi ellenőrzés mellett képesek a betegség romlását lassítani, az asztmás tüneteket mérsékelni a beteg számára.

Asztma kezelés kiegészítő eszközei:

  • sóbarlang látogatása
  • kíméletes rendszeres testmozgás (a kondíció fenttartásához hozzájárul)
  • homeopátia
  • akupunktúra

Az asztma gyógyulási esélyei

 

Mivel az asztma genetikai adottságok talaján álló hajlam esetén jelentkezhet, az asztmás, szénanáthás betegeket meggyógyítani egyelőre nem lehet, de tüneteiket, panaszaikat, s főleg az ezek mögött álló és elsősorban a tüdőt tartósan károsító folyamatokat meg lehet állítani, vagy meg lehet szüntetni.

 

Az elmúlt évek során egyértelműen bebizonyosodott, hogy az enyhe asztmás betegeknél a korán elkezdett inhalációs, gyulladáscsökkentő szteroid-kezelés közel felére csökkentette az asztmás rohamok számát, és késleltette vagy megakadályozta a súlyos nehézlégzés kialakulását, az asztma súlyosbodását.

 

Források:



Készítette: Zuzman Bianka